LABİRENT


Bu makale 2020-05-15 19:59:48 eklenmiş ve 1273 kez görüntülenmiştir.
Gülçin Çakır
Oyuncu Yazar

LABÍRENT

Dışarıda hava kapalı, yağmur yağdı yağacak ama kuşlar cıvıl cıvıl tam bir bahar enerjisi.

Normal şartlarda mahalledeki okuldan da oynayan çocuk sesleri, gülüşleri gelirdi ama baharın tam tersi bir ruh hali hâkim, insanların içi güz ve umutla Corona günlerinin geçip gitmesini bekliyorlar.

Burası İngiltere son 360 yılın en sıcak nisan ayını yaşadı geçtiğimiz 3 hafta boyunca ama tüm dünyada olduğu gibi biz de evlerimizdeydik. Kimi zaman panik atak yaşadık kimi zaman bahçede oyunlar oynadık ama gerçek şu ki ruh halimize isim koyamadık. Ben koyamadım en azından. Bir gurbetçi olarak ikiye bölümdüm. Hem kendi yuvam hem Türkiye'deki ailelerimiz için kaygılar duydum. Kırk günü aşkındır evdeyim ve ilk başlarda yoğun olarak haber izlerken artık ülkedeki hasta ve ölüm oranlarını takip etmiyorum. Bize verilen o rakamlar aslında birilerinin evine düşmüş bir ateş, düşündükçe tarifsiz bir sızı salıyor insanın içine ve her birimizin o ateşe düşmesi an meselesi.

Size biraz İngiltere de Corona virüs e karşı nasıl tedbirler aldığımızdan bahsetmek istiyorum yani bizim labirentimizden.

Haftalardır evden sadece market ve 1 saatlik yürüyüş için çıkıyoruz. Burda sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen çalışmayan kesim evinden çıkmıyor çünkü bu hastalığın bulaşma riski çok fazla ve yayılması çok hızlı olduğu için özellikle orta yaş kendi kurallarına son derece bağlı. Yaşlılar daha fazla etkilendiği için onlar da tamamen evlerde ve yakınlarıyla uzaktan irtibatları var. Son derece güzel olan bu havalarda benim kasabamdaki insanları akın akın sokakta görmedim hemen herkes bahçesinde oyalanıp, güneşlendi ki buna rağmen İngiltere'de hasta sayısı hala çok fazla, hal böyle olunca insanlarda tedirginlikte aynı orantıda fazla.

Bir çok iş yeri kapalı ya da evden çalışılıyor ve mümkün olduğunca kimse hastanelere gitmiyor zaten Corona hastalarının hepsi de hastanede tedavi edilecek diye bir kaide yok. Aslında test yapılmadığı sürece hasta olup olmadığınızı bilmiyorsunuz ama öksürüğünüz veya ateşiniz varsa evde karantina da kalıp dışarı çıkmıyorsunuz böylece hastalığınızın Corona olma ihtimaline karşı karşınızdakini korumuş oluyorsunuz.

Ben ve ailem de bu karantina günlerini yaşadık hiç dışarı çıkmadan. Şimdi sadece 1 saat hepbirlikte ve herkesten kaçarak yürüyüşümüzü yapıyoruz. Işte labirent burası . Çünkü aynı yolda başka birileri de yürüyorsa anında yön değiştiriyoruz.  Insanlar sürekli birbirinden kaçarak yön degistiriyor ve bazı zamanlar geri dönüp bir garaja bile sığındığımız oluyor. Gitmeniz gereken yolu maalesef güzergahında tamamlamak zor oluyor. Sanki bir el sizi labirente koymuş ve çıkışı bulmaya çalışıyorsunuz. Düşününce korkunç geliyor ve son zamanlarda bana çok ağır gelmeye başladı. Dar bir yolda bir kaç kişi birbirine yaklaşınca herkeste aynı korkuyu görüyoruz. Asıl üzücü olan çok yaşlıların size camdan bakiyor olması. Kendini iyi hissedenler bahçede ama hasta olanlar camdan size bakıyorlar ve işte o insanların sağlığı için insanlardan uzaklaşma isteğiniz artıyor. Biz  artık bir çoğunu tanıdık ve geçerken el sallıyoruz. Normalden daha fazla insanlar birbirine selam verir oldu hatta yol değiştirirken uzaktan uzağa şakalaşmalar bile başladı. Bu süreçten sağlıkla çıkanlar daha sevecen olacaklar gibi bir his oluştu bende ama yine de hicbirsey kolay kolay eskisi gibi olmayacak. insanlar ve ben de kalabalık ortamlara girmek için bayağı bekliyecegiz gibi. Yani insanların samimiyeti mesafeden artacak.

Her yerde olduğu gibi burada da sosyal mesafe kurallarını hiçe sayanlar tabii ki var ama digerlerinin kuralcı olmasindan dolayı ister istemez kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalıyorlar. Örneğin eve misafir çağıran ve sizinle aynı giriş kapısını kullanan bir komsunuzu şikayet edebiliyorsunuz. Insanların ikamet adresleri dışında konaklamasina müsaade edilmiyor ve bu kuralı ihlal edenler hakkında islem yapılıyor. Anlayacağınız uymayanlar da bir nevi kural yani labirent için alınıyor.

Hergün yoklama verir gibi sevdiklerimizle konuşuyor, özel günleri kamera karşısında kutluyoruz. Hasta olanlara moral vermek için çokça mutluluk oyunu oynuyoruz. Ben öyle sosya medyada gördüğüm bircoklari gibi etkinlik, kişisel gelişim falan insanı olamadım evde. Bu süreçte sanat çalışmalarımı askıya aldığım için bol bol temizlik yapıp evi toplamaya çalıştım. Yemek yapıp bulaşık yerleştirdim ve herşeyi mükemmel ysan insanlara imrenip durdum. Evdeki okumadığım birkaç kitabı bitirdim o kadar. Öyle sanat filmleri, operalar baleler de izlemedim, bir kaç tiyatro oyunu dışında kendimi eski filmler ve komedi dizilerine verdim. Iş yaparken açıp radyo gibi dinledim diyelim. Benim için bu süreç sağlığımıza şükretme ve çocuklarla bol bol vakit geçirme zamanı oldu. Bol bol düşünme ve kafamda proje uretme zamanı ama kişisel bakımına bile zaman bulamadigim günler oluyor ki evde sıkılanları da benim anlamam pek mümkün olmuyor maalesef. Bu dönem elbetteki özlemler daha da arttı . Eskiden bir uçaklık mesafedeki sevdiklerimiz artık daha da uzak çünkü bir uçak bile yok. Işte bu olumsuzlukları düşünmeden yaşamaya alıştık yoksa evde de içinden çıkılmaz bir labirentimiz olurdu. Sanırım biraz olgunlaşıp, izlediğimiz korku filmlerindeki sahneleri yaşayıp bunu normalleştirdik. Planlarımızı Corona dan sonra diye bir zamana attık ve o zaman için bir süre belirlemedik. Oğlum o kadar alıştı ki artık özlediği herşeyi -coronadan sonra- zamanına atıyor ve hiç üstelemiyor. Bütün dünya bir oyun sahnesi ve biz de şimdi üzerimize düşen oyunu oynuyoruz. Korkularını belli etmeyen ebeveyn.

Evet, bütün dünya bir oyun sahnesi ve bu korkunç bölümün bir an önce bitip, normal akışına dönmesi dileğiyle. Tüm okuyuculara sağlık ve esenlikler diliyorum. Lütfen sevdiklerimizi hayatta tutabilmek için sosyal mesafemizi koruyalım. Çok uzaklardan sevgiler...

 

Facebook'ta Paylaş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 13.4337 13.4875
Euro 15.2470 15.3081
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz