BÜTÜN DÜNYA BİR SAHNEDİR


Bu makale 2018-06-20 16:00:20 eklenmiş ve 2545 kez görüntülenmiştir.
Gülçin Çakır
Oyuncu Yazar

BÜTÜN DÜNYA BİR SAHNEDİR

Bütün dünya bir sahnedir ve biz de oyuncular...

İnsan her daim bir oyunun içindedir aslında. Kimi zaman roller belirler, kimi zaman roller tanımlanır. Hayat akıp giderken biz de ona eşlik ederiz kah ağlaya, kah güle.Ben bugün biraz gerçek anlamda oyuncu olmaktan bahsetmek istiyorum, hani şu dizilerde, filmlerde, tiyatrolarda varolan ya da varolmaya çalışan oyunculardan. Bizden , kendimden , vazgeçilmez tutkumuzdan bahsetmek. 

Oyunculuk bizim için çok özel ve kutsaldır nasıl her emekçi için yaptığı iş  kutsalsa ve o kadar da ciddiye alırız. Rol çalışmak mesela zevkli olduğu kadar yorucu ve kimi zaman kabustur. O rolü çıkaramama endişesi, acaba yeterli miyim, hakkını verebilecek miyim? Oyun kişisi bunu yapar mı? Nasıl konuşur nasıl dinler? Böyle mi yürür , şive var mı ? Falan filan derken bir sürü soru işareti olur beyinde . O yüzden oyunculuğu basite almak, hem kendini, hem arkadaşlarını, hem yazarı hem de orda seninle çalışan herkesi basit görmek , umursamamaktır. Tüm bunlara rağmen iyi bir iş çıkarmanın hazzına eş değer bir duygu bulmak zordur. İşte bizim için bu kadar önemliyken bu iş, herkesin çok rahatça oyunculuk yapabilmesi bizi acıtır. Kim miyiz? biz, bu mesleğe gönlünü, en güzel yıllarını vermiş, parasızlık çekeceğini bile bile yıllarca bu mesleği yapmaktan vazgeçmemiş oyuncular. Bir dizi olmasa bile bulduğu her toplulukla bir oyun çıkarmaya çalışmış, nerde biri kısa filme gelir misiniz ama paramız Yok deseler koşarak zaman ayırmış oyuncular. 

Bizler tüm bu fedakarlıkları yaparken bir de bakıyoruz , her yarışmadan çıkan ilk iş olarak oyuncu olmak istediğini söylüyor ve de oluyor , bir kişi de gidip hasta muayene edicem, pansuman biliyorum demiyor ve bir bakıyoruz her yer ünlü oyuncu.

Bakın eğitime değinmedim. Ben yarışmadan çıkanlar oyunculuk da yapmasın demiyorum ama herkes yeteceğine göre hareket etse olmaz mı? Herkes bir dizi de oynamak zorunda mı? Gerçekten geçmişte eğitimi olmamasına rağmen ekrana çok yakışan ve bu işin üstesinden gelen isimler var ama saysak kaç tane ? Bazen izleyip, çok yetersiz bulduğum isimler bir de bakıyorum bir başrolde ve hala yetersiz.. ve soruyorum neden ? Diyeceksiniz ki sen yetenek Avcısı mısın? Sana göre yeterli olmasa da olur. Hayır ben bir seyirciyim zaten değerlendirmelerim de o ölçüde. Ayrıca ilk seferde bu yorumu da yapmıyorum. Oyunculuk geliştirilebilir bir mesele. O yüzden bir isim ilk bölümle, daha sonraki bölümlerde oynadıkça birşey öğrenmiyorsa bir zahmet kendine başka bir uğraş bulsun. Dizi sektörü için konuşuyorum hemen her sette gerçekten çok iyi oyuncular da var, onlarla çalışmak bile okul değil mi? Bunu değerlendirmek, onlardan birşey öğrenmeye çalışmak gerek işte o zaman basit bir olgu gibi görünmekten çıkar oyunculuk.

Evet herkeste bir oyuncu olma sevdası var ama oyunculuğun esaslarını yerine getirmede sıkıntı çok. Bir de abartılmış özgeçmişler var ki bugün hiç değinmeyelim. Özellikler cv sinde yurtdışı eğitimi isteyenler için Hayatımın 6 yılını yurtdışında geçiren biri olarak söyleyeceğim; para verirseniz birçok okulun kısa dönem kursuna hiç de zorlanmadan girersiniz hele ki oradaki hocalar da sizin yabancı olduğunuzun farkındayken. Ama uzun dönem okumak istiyorsanız işte orda kendinizi ispatlamanız gerekir ki hiç de kolay değil.. bunu göze almak içinde oyunculuğu öylesine değil , hayatının parçası olarak yapmak gerekir her ne pahasına olursa olsun...

Neyse demek istediğim işte piyasa böyle dönüp giderken , abartılı haberler, araya sıkıştırılan iyi oyuncular, nerde nasıl görüntü alacağını bilen yönetmenler sayesinde bu işler yürüyor ve yaşasın herkes oyuncu oluyor. Bizler de rica ediyoruz, lütfen bulunduğunuz o yerin hakkını verin. Onca yetenekli oyuncu rol beklerken, siz elinizdeki bu şansı çerez gibi harcamayın. Hem o emektar meslektaşlara hem de izleyiciye sorumluluğunuzu unutmayın. Oyunculuk emek ister, sadece sette olmak değildir emek, kendine yatırım yapmaktır. Ayrıca naçizane Yeni yetme bir yönetmen olarak söylüyorum özellikle genç oyuncu arkadaşlar yüzünüze çok estetik yaptırmayın gerçekten hoş olmuyor.

Beni okuduğunuz için teşekkür ederim, sahneleri ve ekranı özleyen bir oyuncu olarak içimi dökmek hakkımdı sanırım. 

Sevgiler

Facebook'ta Paylaş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 6.1175 6.1420
Euro 6.6369 6.6635
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2015 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz