BAE'DEN TÜRKİYE'YE MİLYARLAR DOLARLIK YATIRIM!

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın yarın Türkiye'ye resmi ziyarette bulunması öncesi Katar merkezli haber kuruluşu Aljazeera Bloomberg News'ten önemli bir haber aktardı.
Bu haber 2021-11-23 16:02:00 eklenmiştir.

Varlık fonlarının Türkiye yatırımlarına ilgisinin, uzun süredir problemli olan iki ülke ilişkilerinin ağustos ayında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşme sonrası yumuşamasıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.

 

Yatırım tartışmaları, geçtiğimiz on yılın büyük bölümünde Suriye ve Libya'daki çatışmaların başını çektiği her konuda anlaşmazlık yaşayan iki ülke arasındaki ilişkilerde bir restorasyona dair mesajlar barındırıyor.

Kaynaklara göre olası anlaşmalar, Türkiye'nin BAE'de yasaklanan Müslüman Kardeşler'e verdiği destek ve BAE'nin 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin arkasındaki ülke olduğu suçlamalarıyla neredeyse duran ilişkilerin tekrar inşa edilmesi için bir yol olabilir. Türkiye'nin BAE'yi FETÖ Darbesi'nin arkasındaki ülke olarak tanımlaması sonrası 2016'da ilişkiler en düşük seviyeye ulaşmıştı.

Son haftalarda Türk yatırımlarını izleyen fonlar arasında, Abu Dabi Yatırım Otoritesi ve tahmini varlıkları 686 milyar dolar olarak tahmin edilen Emirlik'in en büyük varlık fonu ADIA ve ADQ bulunuyor.

Kaynaklardan biri, ADQ'nun tek başına sağlık ve fintech hedeflerine 1 milyar dolar harcamayı düşündüğünü söyledi. Tahmini 110 milyar dolarlık varlığa sahip ADQ, ADIA ve Mubadala Investment Co.'dan sonra Emirlik'in üçüncü en büyük devlet varlık fonu.

ADQ ve Türk hükümetinin yatırım ofisi yorum yapmaktan kaçındı.

BAE'nin borsada işlem gören ikinci en değerli şirketi International Holding Co. veya IHC, sağlık ve endüstriyel sektörlerdeki yatırım fırsatlarının değerlendirildiğini söyledi. Sözcü, "Türkiye bizim için büyük bir yatırım fırsatı olabilecek en önemli gıda işleme tesislerinden birine sahip" dedi.

Bir diğer kaynağa göre ise diğer yatırım fonu Abu Dabi Kraliyet Grubu'nun bir parçası olan ve 1 milyar dolara kadar yatırım yapabilecek kuruluş Chimera Investments LLC.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ağustos ayında sürpriz bir görüşme yapan BAE'nin ulusal güvenlik danışmanı Şeyh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan, aynı zamanda ADQ, IHC ve Royal Group'un başkanı.

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle yarın Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ankara'da yapılacak görüşmelerde, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

ETİKETLER : Abu Dabi varlık fonları Türkiye'ye milyarlarca dolarlık yatırım planlıyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 13.3974 13.4510
Euro 15.1732 15.2340
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz