KENDİNİ AŞILI ZANNEDENLER YANILIYORSUNUZ!

Yoğun bakım servislerinde yatan hastaların yarıdan fazlasının çift doz Sinovac aşılı olduğunu gösteren araştırmalar var. Aşıların ortalama 6 ay koruduğunu bilmeyenler ve yeni aşı yaptırmayanlar ise artık aşısız olduklarının ve korunmadıklarının farkında değil.
Bu haber 2021-10-20 13:39:39 eklenmiştir.

Ölüm sayılarındaki artış ülke olarak kapanıp endişemizin zirve yaptığı günlerdeki seviyede olduğumuzu gösteriyor. 19 Ekim Salı tarihi itibariyle Türkiye'de son 24 saatte 360 bin 849 Covid-19 testi yapıldı,

30 bin 862 kişinin testi pozitif çıktı, 223 kişi yaşamını yitirdi. Aşılamanın başlaması ile birlikte günlük Koronavirüs tablosunun istediğimiz karşılığı bulmaması tedirgin ediyor. Artık hepimiz en etkin korunmanın; maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam anlamıyla uymaktan geçtiğini biliyoruz. Kentlerde sıkışmış yaşamın mesafe kurallarına uymayı imkansız hale getirmesi ve maske kullanımındaki zayıflama istenen başarıyı yakalamamızı engelliyor.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası Başkanı Dr. Gürsel Özer, “Oysa ‘yeni normal’ diye tanımlanan yaşam akışına dönüşte maske ve hijyen kurallarına uyma ve toplumun yüzde 80’inin 6 ayda aşılanması karşımıza, ‘altın kural’ olarak çıkıyor. Fransa'da Covid-19 aşısı olmuş 22 milyon kişi üzerinde yapılan bir araştırma, aşılamanın virüse karşı ‘yüksek derecede etkili’ olduğunu ortaya koyuyor. Dünyanın en kapsamlı aşı araştırması olduğu belirtilen çalışmanın, aşılanmanın hastaneye kaldırılma ve 50 yaş üzerindeki ölümleri yüzde 90 oranında düşürdüğünü göstermesi ise çok önemli bulunuyor”diyor.

Aşılarla ilgili, “Yeterli veri ve geniş kitleler üzerinde yapılmış çalışma yok” savını yerle bir eden bu çalışma, aynı zamanda aşıların koruyuculuğunun süresine de dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin kronik hastalığı olanlara 3. doz Biontech aşılaması için onay verdiğini belirten Dr. Gürsel Özer, “Aşıların belli bir koruyuculuk süresi olsa da bunun ortalama 6 aylık olduğunu unutmamamız ve kendi aşı planlamamızı buna göre yapmamız gerek” diyerek devam ediyor; “Türkiye’de aşılama, ocak ayı ortalarından itibaren Sinovac ile başladı ve ileri yaştakiler ile kronik hastalığı olan kişilere yapıldı. İkinci doz ise şubat ayında gerçekleştirildi. O dönemden itibaren başka aşı yaptırmamış olanlar şu an maalesef korunmuyor ve ‘aşısız’ kabul ediliyor. En fazla 6 ay süre ile koruyacak aşının etkinliği olmadığı halde korunuyor hissi yaratması karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun. Uzmanlar, ‘bu konuda sürekli uyarıda bulunmamıza rağmen istediğimiz bilinç noktasında değiliz’ diyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Necmettin Ünal Hocamız, görev yaptığı hastanenin yoğun bakım servisinde Covid-19 tedavisi görmekte olan 47 hastanın yarısından çoğunun, artık etkisi geçtiği tahmin edilen çift doz Sinovac aşılı olduğunu söylüyor. 47 hastanın 15’i aşısız, 29’u çift doz Sinovac aşılı, 3’ü ise tek doz Biontech aşısı olmuş. Yani, yoğun bakım servislerinde tedavi gören hastaların yarıdan fazlası çift doz Sinovac aşılı olup, çift doz Sinovac aşısının koruma süresinin geçtiğini bilmiyorlar.”

ETİKETLER : Kendini aşılı zannedenler yanılıyorsunuz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 13.3974 13.4510
Euro 15.1732 15.2340
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz