ERDOĞAN ABD'DE TÜRKEVİ AÇILIŞINDA KONUŞTU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentindeki Türkevi açılışına katılıyor.
Bu haber 2021-09-20 16:30:13 eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentindeki Türkevi açılışına katılıyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu eserle New York'un siluetine tarihi ve geleneksel mimarimizin zarafetini yansıtıyoruz. Gururluyuz, mimar, mühendis, işçi kardeşlerimizin alın teriyle muhteşem bir eserin inşasını tamamladık. Burada kullanılan malzeme, tefrişat unsurları büyük ölçüde Türkiye'den getirildi.

Mimari ve mühendisliğin en son imkanlarının kullandığı binamızın tasarımı çevreye duyarlılık esasına göre yapıldı. Türkiye bu eserle beraber büyüklüğünü, birikimini ve artan gücünü yansıtan bir başyapıt ortaya çıkardı.

Binanın bugünkü konuma gelmesinde birçok ismin payı var. Rahmetli Süleyman Demirel başta olmak üzere merhum İhsan Sabri Çağlayangil tarafından devletimize kazandırılan arsa üstüne yükseldi.

Kültürümüzde müstesna bir yere sahip laleden ilham alınarak Selçuklu motifleri gibi geleneksel öğelerle bezenerek tasarlanan yeni mimarisiyle Türkevi'ne tekrar kavuştuk. BM'deki Daimi Temsilciliğimize ve New York Başkonsolosluğumuza ev sahipliği yapacak. BM binasının tam karşısında bu denli önemli eseri hayata geçirmemiz ayrı bir anlam taşıyor.

Türkiye BM'nin kurucu üyelerinden biri olarak uluslararası barış, güvenliğin tesisi için gösterilen çabalara aktif katkı sağlıyor. Üstlendiğimiz sorumlulukları başarıyla yerine getirdik, getiriyoruz. Küresel sorunlarının çözülmesi için yoğun gayret sarf ediyoruz. Dünya beşten büyüktür diyerek çok kutuplu,merkezli, kültürlü daha kapsayıcı adil ve küresel bir düzeni savunuyoruz.

Dış politikalarımızla uluslararası alanda etkin rol üstlenerek milyonlarca mazlum göçmene kapılarımızı açarak daha adil sistemin hayata geçirilmesi için çaba harcıyoruz. Türkevi binamız adalete, barışa olan inancımızın bir sembolüdür. Büyüyen, gelişen, güçlenen Türkiye'nin diplomatik ağırlığı ve vizyonun yeni bir nişanesini burada yükselttik.

2023'e giden süreçte Türkevi binamız uluslararası toplumda bir yansıması olacaktır. Temeline bırakmış olduğum mektubumda da vurduğumuz gibi binamız inşallah uzunca süre hizmet verecektir. Yeni Türkevi BM'nin ve üye ülkelerin faaliyetlerine hizmet vermeye hazırdır.

ETİKETLER : Erdoğan New York'taki Türkevi açılışına katılıyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 9.3074 9.3447
Euro 10.8232 10.8666
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz