İMARLA İLGİLİ YENİ KANUN TEKLİFİ!

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş'tan son dakika açıklamalar geldi. Yeni kanun teklifi hakkında bilgi veren Muş, artık kat serbestliği olmayacağını duyurdu.
Bu haber 2020-01-13 08:51:31 eklenmiştir.

Mehmet Muş AK Parti'nin kaçak inşaatlar için TBMM'ye sunduğu yeni kanun teklifi ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kat serbestliği kalkacak

Muş yaptığı açıklamada, "İmar planlarında yükseklikte herhangi bir sıkıntı bulunmayan bir uygulama söz konusu artık binalar istediği kadar yukarı gidemeyecekler. Bundan sonra yükseklik kısıtlanacaktır. Mevcut olan yapılarla ilgili de 1 Temmuz 2020 tarihine kadar belediyelerin bunları düzeltmesini talep ediyoruz. Belediyeler bunu yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu resen yapacak" diye konuştu.

Belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak

Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak diyen Muş, "Parsel bazlı plan imar değişiklikleri konusunda ise; bunlara son veriyoruz. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak. Ancak talep olursa adadakilerin hepsinin rıza göstermesi suretiyle ada bazlı değişiklikler olabilir. Buradaki ortaya çıkacak değer artışı  kamuya gidecek. Bu değer artışının yüzde 25'ini ilçe, yüzde 25'ini büyükşehir belediyesi, yüzde 25'i bakanlığın, yüzde 25'i de maliyenin hesabına yatırılacaktır. Fonksiyon değişikliğiyle ilgili bir kısıtlama getirmiyoruz. Sizin bir binanız var, okul olarak kullanıyorsunuz, hastaneye dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada da değer artışının tamamı kamuya gelecektir." dedi.

Bazı istisnalar mevcut

Muş aynı zamanda "Afet riski altında dönüşüme tabii olan alanlar, kamu mülkiyetindeki ve belediye mülkiyetindeki alanlar ile vakıflar genel müdürlüğü mülkiyetindeki alanlar az önce bahsettiğimiz hükümlerden istisna olacaktır. Kamu oldukları için tekrar bir vergilendirme olmayacaktır." açıklamasında bulundu.

Köylerde yapılaşmaya valilik onayı geliyor

Köylerde yapılacak yapılarla alakalı vatandaşların valilikten onay getirmesi gerekliliğini getirdiklerini dile getiren Muş, "Ruhsata tabii olmayan yapılar vatandaşlarımız yapabilirler. Tek şartımız valilikten onay almaları. Bu süreç içinde şehirlerdeki gibi bir harç onlardan alınmayacaktır. Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak." dedi.

ETİKETLER : Muş açıkladı İmarla ilgili çok önemli kanun teklifi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 6.8480 6.8755
Euro 7.7545 7.7856
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz