ALİ KOÇ'TAN TFF'YE SERT SÖZLER!

Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç,TFF bilgi sızdırıyor. Bir mekanizma, Fenerbahçe’nin transferde hiç hareket edemeyeceği hale getirmek için, harcama limitlerini içeriden sızdırıyor ve gazetecilerin haber yapmasını istiyor. Bazı gazeteciler bize telefon açıp soruyorlar, bizde öyle öğreniyoruz dedi.
Bu haber 2020-01-12 17:59:09 eklenmiştir.

Antalya kampında açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç, iyi bir kamp dönemi geçirdiklerini kaydetti. Koç, “Futbol dışında olup bitenlerden tamamen izole, takım bütünlüğüne, ikinci yarıya konsantre olma konusunda iyi bir dönem olduğunu hocamız bize iletti. Biz de ikinci yarıya dair umutluyuz. Bugün gelmişken sizlerle dertleşelim" dedi.

"Taraftarımız bu haberlerden rahatsız oluyor"
Çeşitli gündem maddeleri olduğunu söyleyen Koç, algı operasyonları yapıldığını, amaçlarının ise kamuoyunu aydınlatmak olduğunu belirtti. Tahkim açıklamalarını ele alan Koç, “Bir kez daha görüyoruz ki Tahkim'in aldığı kararlar ve bunun medyaya yansıtılış şekli, bilhassa bazı medyalarda ele alış şekli, tam gerçeği yansıtmamaktadır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün harcama limitleriyle ilgili yaptığı başvuru ve yaptığımız yapılandırmalar lisans kurulundan yapılıyor. Tahkime yapılan başvuru, başka bir konudur. O konuya açıklık getirmek istiyorum. Doğal olarak taraftarımız da bu haberlerden rahatsız oluyorlar” diye konuştu.

 

Koç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Konu çok yeni. TFF için de, medya için de yeni, kulüpler için de yeni. Yeni olan nedir? UEFA'nın FFP benzeri bir uygulamayı, kendisine uygulaması. Bu noktaya gelmek hepimiz için üzücü. Zira UEFA'nın FFP'si işleseydi ülkede, bir adım öteye gitmemiz gerekmeyecekti. Türkiye Avrupa'da ki yegane ülkelerden biri ki hatta tek ülke olabilir, FFP'nin fayda sağlamadığı, meyve vermediği hatta kulüplerimizin tam tersi istikamette gittiği ve bu yüzden de başka bir önlem aldığını düşünüyor."

"Sabır taşımız çatladı"
Diğer bir konunun ise yapılandırma olduğunu ifade eden Koç, “Yeniden yapılandırma ve 'adil rekabet'. Kimlerin adil rekabet istediği aslında bu rekabetin kendileri için nasıl adil olduğunu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Önümüzdeki günlerde daha da şeffaf olmak kaydıyla, sonuçta öyle bir hale geldik ki, bizim de sabır taşımız çatladı” dedi.

"TFF de bunun manasız olduğunu düşünüyor"
Tahkime yapılan başvuruyu ele alan Koç, "Ne olduğunu size net şekilde anlatmak istiyorum. Tahkim neden sorumlu? TFF Tahkim Kurulu, TFF ve kurullarının aldığı kararları incelemekle sorumlu. Biz de başvuruda bulunduk iki ayrı itirazımız oldu. Bunlardan bir tanesi, Beşiktaş'ınkine benzer bir itirazdı. Şunu söylemek istiyorum; bu faizlerle ilgili itiraz büyük kulüpler arasında en çok biz etkileniyoruz. Borcumuzun çoğunluğu döviz kuru. Faizlerin, hesaplanmaya yönelik etkisi gözden geçirilmeli. 6 aylık bir dönem, fiili bir dönem. Yani gerçekleşmiş. Buradan çıkan faiz rakamı var. Bunun için tahmini bir faiz rakamı uygulanmasının anlamsız olduğunu ifade ettik. İşin enteresan tarafı, TFF de bunun manasız ve mantıksız olduğunu düşünüyor. Ne hikmetse bu konuda herkes hemfikir olsa da, doğru yolu bulmakta karşımızda bir engel varmış gibi ilerleyemiyoruz. Faizlerle ilgili gözden geçirilmesini istediğimiz konu buydu. İlk 6 ay zaten gerçekleşmiş. Gerçekleşen rakamlar kullanılsın. Geri kalan 6 ay piyasa değerlerine yakın kullanılsın" ifadelerini kullandı.

"Niye bu şekilde ilerliyoruz"
Takım harcama limitlerinin hesaplanma yöntemine itiraz ettiklerini kaydeden Koç, “Ne demek istiyorum? Şimdi SPK'ya UEFA'ya paralel olarak, faiz giderlerinde hesaplama sadece futbol operasyonları kapsıyor. Yani futbol operasyonlarından kullanılan kredilerin faizinden bahsediyoruz. Buraya kadar normal. Ancak ana para ödemelerinde şöyle bir sıkıntı var; hem futbolu, hem de derneğin kullandığı kredilerin ana para ödemelerini kapsıyor. Bir tarafta faizi hesaplarken sadece futbol, öbür tarafta ana para hesaplarken hem dernek, hem de futbol operasyonu karşılıyor. Yani aynı kredilere ait faiz ve ana para harcamalarının farklı bir şekilde limitleri hesaplanmasının hem hukuki, hem de finans tekniği açısından kabul edilir olmadığını ifade ettik. Tahkim kurulu reddetti. Tahkim kurulunu da anlayışla karşılıyorum. Yepyeni bir konu. Müthiş bir kamuoyu baskısı var. Bu işi doğrudan kurgulamak var iken ve bu işin bugünden birkaç sene sonra sonuç vermeyeceği aşikar iken, bunu bankalar, banka temsilcileri böyle telaffuz edip, kulüplerde farkındayken, TFF de 'doğrudur' derken, birbirimizin gözümüzün içine baka baka, birkaç sene sonra çökecek sistem sanki hiç çökmeyecekmiş gibi ama ileride çökeceğini kabul ederek, niye bu şekilde ilerliyoruz?" açıklamasında bulundu.

"Rakiplerimize göre en çok borç sıkıntısı olan kulüp biziz"
Yeniden yapılandırmaya değinen Koç, “Yeniden yapılandırmada bir tişörtün herkes tarafından giyilmesi bekleniyor. Fenerbahçe, rakiplerimize göre herhalde en çok borç sıkıntısı olan kulüp. Gelirlerimiz de ödeme gücümüz ve yükümlülüklerimiz de farklı. Diğer kulüpler için de benzer şeyler geçerli, belki bizden az borcu var ama yine bizden az geliri var. Biz neden imzalayamıyoruz? Birinci günden temerrüte düşüyoruz. İmzaladığımızda o 250 milyon Fenerbahçe'nin hiçbir ihtiyacını karşılamıyor. Beşinci yılda borçların ödenmeyeceğini biliyoruz, onlar da biliyor. Beşinci yıl ne olacak, borç takla attırılacak. 'Neden doğru kurgulamıyoruz, 10 yıla yaymıyoruz?' diyoruz. 'Talimat böyle' diyorlar. Diğer kulüpler memnun mu? İmzalayanlardan biri hariç hiçbirinin memnun olduğunu sanmıyorum. Hatta bir toplantıda ben devletle yaptığımız konuşmayı aktarırken sayın Mustafa Cengiz dedi ki, 'Sizin yapılandırma ne durumda? Sizden iyi haber bekliyoruz?' kendileri imzaladıktan sonra. Ne demek bu? Fenerbahçe'nin belki müzakareleri daha olumlu sonuçlanır da her takıma yansıtabilir demek" diye konuştu.

ETİKETLER : Ali Koç'tan TFF'ye sert sözler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SPOR haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 6.9324 6.9602
Euro 8.1424 8.1751
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz