ÖĞRETMENLERE 24 KASIM ŞARTI GETİRİLDİ!

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Ankara’da yapılacak kutlamalara sadece ‘rol model’ öğretmenler katılabilecek. Puanlamayı ise okul müdürleri yapacak.
Bu haber 2019-11-12 17:10:04 eklenmiştir.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bu yıl, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı bir yönetmeliğe göre daha “özel” kutlamalar yapılacak. Ancak kutlamalar tüm öğretmenlere açık değil. Bakanlık, çeşitli kurulların puan vererek “başarılı” gördüğü öğretmenler katılabilecek.

Öğretmenler Günü kutlamalarının detayları, 15 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği ile belirlendi.

Yönetmelikte, Öğretmenler Gününün amacı; “Öğretmenlerin birlik ve beraberliklerini sürekli kılmak, öğretmenler arasındaki sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirmek ve meslekî dayanışmayı canlı tutmak, adaylık sürecini tamamlamış öğretmenlerin yemin etmelerini sağlamak, öğretmenlere mesleklerinin yüceliği şuurunu vermek, emekli olmuş öğretmenlerin hizmetlerini şükranla anmak, öğretmenlik mesleğinin kamuoyuna daha iyi tanıtılmasını sağlamak ve toplumdaki saygınlığını artırmak, öğretmen, öğrenci, veli ve okulun sosyal çevresiyle bütünlüğünü canlı tutmak, öğretmenlik mesleğinde çevresinde tanınan, sevilen ve üstün başarısı bilinenlerin bu niteliklerini diğer meslektaşlarına ve kamuoyuna örnek olacak şekilde tanıtmak, şehit ve gazi öğretmenler ile eğitim personelini anmak” şeklinde tanımlanıyor.

Yönetmeliğe göre; 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama törenleri, “Kutlama Kurulları”nca kararlaştırılacak okul veya uygun görülecek yerlerde yapılacak. Kutlama plan ve programları da aynı kurullar tarafından belirlenecek. Kutlama Kurulları ise Millî Eğitim Bakanlığı merkezinde, il, ilçe, okul ve kurumlar ile yurt dışı temsilciliklerinde oluşturulacak. Kurullarda il, ilçe mülki idari amir ve yardımcıları, milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, okul müdürleri ve bazı öğretmenler yer alacak.

Kutlamaların finali Cumhurbaşkanlığı'nda 

İl ve ilçelerdeki kutlamaların yanı sıra Ankara’da merkezi olarak kutlamalar planlanıyor. Henüz detayları açıklanmayan etkinlikler arasında konser, tiyatro, panel, konferans, yarışmalar da yer alıyor. Ankara’daki kutlamaların finali, 24 Kasım günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak.

Öğretmenlere puan verilecek

Ankara’daki etkinliklere 81 ilden öğretmenler katılacak. Ankara’ya gelecek öğretmenler çeşitli kriterlere göre belirlenecek.

MEB’in yönetmelik doğrultusunda yayımladığı genelge eklerine göre “puanlamayı” okul müdürü ile il ve ilçe komisyonları yapacak. Ancak okul müdürünün vermiş olduğu puan, ilçe-il komisyonları tarafından aynen kabul edilecek.

Değerlendirme konuları ise şöyle:

-Öğretmenin mesleki tutum, değer ve davranışları ile eğitim-öğretim başarısı (7 puanlık)

-Öğretmenin kendisini geliştirme ve yenileme çalışmaları (30 puanlık)

-Öğretmenin kamuoyunca takdir edilmiş çalışmaları/başarı öyküleri (9 puanlık)

-Temsil yeteneği (9 puanlık)

‘Rol model’ öğretmenler aranıyor

Genelgede, bu değerlendirme konuları için alt başlıklar da sıralanıyor.

Örneğin; 9 puanlık “Temsil Yeteneği” başlığı altında şunlar değerlendirilecek:

-Kendini ifade edebilme, duygu ve düşüncelerini anlatabilme becerisi

-Amirleri, çalışma arkadaşları ve çevresiyle uyumlu ilişkiler ve sağlıklı iletişim kurma

-Öğrencilerine, meslektaşlarına, topluma; giyim, konuşma, davranış, alışkanlık vb. konularda rol model olabilme

Eğitim Sen: Yarışmayacağız, rekabet etmeyeceğiz

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olduğu gerekçesiyle kabul etmeyen Eğitim Sen, Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği’ne de karşı çıkıyor.

İtirazlarını topladıkları imzalarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na ileten Eğitim Sen’in 23 Kasım’da Ankara’da yapacağı mitingin başlıklarında birisi de bu konu.

ETİKETLER : Öğretmenlere 24 Kasım şartı getirildi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 6.8480 6.8755
Euro 7.7545 7.7856
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2020 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz