ÖZTRAK: İMAMLARA BİR İTİRAZIMIZ OLMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin açıkladığı gerekçeli karara ilişkin, YSK bu kararı ile çalınanın oy değil, mazbata olduğunu aslında ilan etmiştir. dedi.
Bu haber 2019-05-25 17:19:36 eklenmiştir.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın kuzeyinde devam eden operasyonlar sırasında terör örgütü PKK mensuplarıyla çıkan çatışmada şehit olan Mehmetçik'e Allah'tan rahmet, ailesine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Türkiye'nin çok zor günlerden geçtiğini belirten Öztrak, bir yanda derin ekonomik krize, diğer yanda ise jeostratejik risklere dikkati çekti.

 

İktidarın ise mevcut risklere, bir de siyasi riskleri eklediğini ifade eden Öztrak, "31 Mart'tan sonra iktidar sandıkla geldiği İstanbul'dan sandıkla gitmeyi içine bir türlü sindiremedi. 6 Mayıs'ta YSK, sarayın zoruyla sandık darbesi yaptı. Milletin verdiği mazbatayla İstanbulluların iradesi de gasp edildi." diye konuştu.

Öztrak, şöyle devam etti:"YSK, 16 gün uğraştı ancak çalınan minareye bir türlü kılıfı uyduramadı. Sarayda yazıldığı belli olan gerekçesiz bir kararla 1950'den bu yana oluşan tüm seçim hukuku ve içtihatlar çöpe atıldı. Daha önce 6 Mayıs'ta açıklanan kısa kararda seçimin iptal gerekçesi sandık kurullarında memur üyelerin eksikliğiydi. Biz de gerekçeli kararda bu eksikliğin seçim sonuçlarını nasıl etkilediği konusunda delillerin, maddi kanıtların yer almasını bekliyorduk. Ama bunun yerine kısa kararda sözü bile geçmeyen birtakım korsan ifadelerle gerekçeli kararda karşılaştık. Bir gün sonra 7 Mayıs'ta AK Parti'nin 'seçim neden iptal edildi' başlıklı broşürü var. 7 Mayıs'ta İstanbul'da tedavüle sokuldu."

Bu broşürde yer alan ilk maddenin gerekçeli karara aynen yazıldığını ifade eden Öztrak, "Bu kararın nerede yazıldığı belli. 250 küsur sayfa karar yazılmış, bunun önemli kısmı muhalefet şerhi, 200 sayfası bir sürü tespit. Topu topu 12 sayfa var onu da 7 üye yazamamış. Çünkü minareye kılıf bulamamışlar. Onu da saray yazmış, bunların eline vermiş, bunlarda imzalamışlar." dedi.

Gerekçeli kararın, "gerekçesiz ve tamamen siyasi bir metin" olduğunun ortaya çıktığını savunan Öztrak, kararda memur olmayan sandık kurulu başkanlarının nasıl seçimin sonucuna tesir ettiklerine dair tek bir madde bulunmadığını söyledi.

Öztrak, "Bu alenen sandık darbesidir. Ancak dün sarayın kibirli kişisi çıkmış, 'şüphe var, şaibe var' diyor. Seçim, şüphe ve şaibeye değil, maddi somut ve delillere dayanarak iptal edilir." ifadesini kullandı.

YSK Başkanı Sadi Güven'in "Usulsüz atanmış sandık kurulu başkanlarının seçimin sonuca tesir ettiğine dair bir bulgu olmadığından ben bu karara katılmıyorum" dediğini aktaran Öztrak, ayrıca gerekçeli kararda, "İstanbul'da oyların çalındığına dair de hiçbir ifade" olmadığına dikkati çekti.

Öztrak, "YSK bu kararıyla çalınanın oy değil, mazbata olduğunu aslında ilan etmiştir. Bu arada sarayın 'elimizde' dediği hırsızlık görüntüleri de bir türlü ortaya çıkmıyor, bekliyoruz. Bir türlü ortaya çıkmıyor. Madem böyle görüntüler var diyorsunuz, bunu mutlaka kamuoyuyla paylaşmanız lazım. Sarayın İstanbul adayı da 'Benim bu görüntülerden haberim yok' diyor. Bence bu yalanın da ömrü çok kısa." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yalan ve iftiraların sahipleri ramazana rağmen, dur durak bilmeden yalana devam ediyorlar. Mızıkçılar on parmaklarında on kara millete hakarete devam ediyor." diyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önlerine gelene hırsız damgası vuruyor. Ramazanmış, cuma namazıymış, cami açılışıymış, iftarmış, dinlemeden hak yemeye devam ediyorlar. Bunun vebalini iki dünyada nasıl taşıyacaklar insan merak ediyor. Devleti yöneten kişiler, nasıl ve niçin yalan söylerler? Şu mübarek ramazan ayında cuma namazının, cami açılışının, iftarların huzurunu bozuyorlar. Bir de Diyanet İşleri Başkanı'nı yanlarında gezdirip siyasi şovlarına figüran ediyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde bir cumhurbaşkanı bir belediye başkanlığı seçimi için bu kadar kendini ortalara atmaz, milletini bir belediye başkanlığı seçimi için bölüp parçalamaz."

"FATURA 82 MİLYONA"

Demokratik meşruiyetin kilit taşı olan sandığa darbe yapıldığını, bunun ağır sorumluluğunun da iktidarın sırtında olduğunu savunan Öztrak, "Bu sandık darbesiyle sadece Ekrem İmamoğlu'nun,CHP 'nin, Millet İttifakı'nın ve İstanbulluların hakkı yenmemiştir. Bu hukuk cinayetinin faturası 82 milyon vatandaşımıza çıkıyor. Çıkmaya da devam edecek. Seçimin iptali için düğmeye basılan 1 Nisan'dan bugüne kadar 52 gün geçti. Ülke ekonomik krizde, biz 52 günü kaybettik." dedi

ETİKETLER : CHP'den gerekçeli karar değerlendirmesi imamlar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 5.7438 5.7669
Euro 6.3760 6.4016
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2015 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz