ÜÇ DÖNEM GEVŞEDİ VIP YETKİ GELDİ!

MHP'de, parti içi muhalefet bayrağını açıp, seçimli olağanüstü kurultay talebiyle yola çıkan ve 'İYİ Parti' çatısı altında yeni bir adres yaratan siyasetçiler, bir buçuk yıl sonra 'kurallarını' değiştirdi. Genel Merkezin talep ettiği bazı yetkiler 'aşırı' bulununca delegeden döndü.
Bu haber 2019-05-25 13:31:38 eklenmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP),parti içi muhalefet bayrağını açıp, seçimli olağanüstü kurultay talebiyle yola çıkan ve 'İYİ Parti' çatısı altında yeni bir adres yaratan siyasetçiler, bir buçuk yıl sonra 'kurallarını' değiştirdi.

İYİ Parti 'Tüzük' Kurultayı yaptı. Başlangıçta 'Demokratik Parti' talebiyle oluşturulan tüzük aradan geçen süre içinde doğan ihtiyaçlara göre yeniden düzenlendi. Genel Merkezin talep ettiği bazı yetkiler 'aşırı' bulundu, delegeden döndü. Genel Başkan Meral Akşener'in görev süresini uzatan ve 'VIP Transfer' yetkisi tanıyan maddeler ise kabul edildi.

İYİ Parti basına kapalı olarak 'Tüzük Kurultayı'nı yaptı. Tüzük Kurultayı'nda hangi maddeler tartışıldı, hangi maddelere delege baraj kurdu, hangi maddeler nasıl onay aldı. 92 maddelik, çoğu teknik düzeltme olarak açıklanan tüzük değişikliklerinden bazıları ve yaşanan tartışmalar şöyle:

İyi Parti Tüzük kurultayında en çok tartışılan ve delegenin itiraz ettiği madde, 3. maddede yapılmak istenen değişiklik oldu.
MHP’den ayrılan kadrolar ‘parti içi demokrasi’ talebiyle bu maddeyi yazmıştı. Madde ile, genel merkezin toplu olarak üyelikten çıkarma kararı vermesi yasaklanıyordu.

Bu maddede tüzük değişikliği talebi geldi. Genel merkez, toplu üyelikten çıkarma yetkisi istedi. Kurultayda delege bu talebe, "MHP’de bu tür uygulamalara karşı çıktık, bunun için yeni bir parti kurduk, Eleştirdiğimiz şeyleri kendimiz yapamayız, inandırıcılığımız kalmaz" gibi gerekçelerle itiraz etti.İtirazlar üzerine maddenin geçmeyeceği anlaşılınca geri çekildi.


KÜÇÜK YÖNETİM

Pati 'demokratik ve katılımcı yönetim' kaygısıyla başlangıçta genel idare kurulunu 80 kişi olarak belirlemişti. Kurultayda bu sayının 50'ye indirilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. 25 de yedek üye olacak. Böylece mevcut 80 kişilik genel idare kurulundan 30 kişi önümüzdeki kurultayda listeye sandalye olmadığı için alınmayacak. Bu kez yeni genel idare kuruluna girmek isteyenler de 50 sandalye için yarışacak.

Tüzük değişikliği hazırlıkları sırasında en çok tartışılan madde, genel başkana 'dışarıdan' 3 kişiyi genel başkan yardımcısı olarak atama yetkisi olmuştu. Kurultay öncesinde bunun hem demokratik hem de hukuki açıdan sorun yaratacağı gerekçesiyle geri çekildiği haberleri yayılmıştı. Ancak öneri kurultaya sunuldu.

Üzerinde tartışma yaşandı.

Partinin hukukçu kurmaylarından, tüzüğün ilk yazım ekibinde de bulunan Ayhan Erel değişikliği savundu. Bürokrasi ya da siyasette görev almış çok önemli bir isim partiye gelmek isterse ve kurultay geride kalmışsa yönetim kadrosuna böyle değerli bir ismi taşımak için genel başkana yetki verilmesi gerektiğini anlattı.

Delege ikna oldu, yetki verildi.

Böylece genel başkan, kurultay onayından geçmeyen parti dışından 3 kişiyi transfer durumunda önce üye yapacak ardından da genel başkan yardımcısı yapacak. Böylece genel idare kurulu üyesi olmadan, bu kişiler doğrudan başkanlık divanı üyesi olacak.

ETİKETLER : Üç dönem' gevşedi başkana 'VIP Transfer ' yetkisi verildi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 5.7438 5.7669
Euro 6.3760 6.4016
HAVA DURUMU
ISTANBUL
ARŞİV
- -
ANKET
REFERANDUMU DESTEKLİYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
EFAHaber

©
Copyright 2015 EFAHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz